11 feb. 2015

Vo finále sa predstavilo 96 talentovaných detí a mladých ľudí


Vo finále sa predstavilo 96 talentovaných detí a mladých ľudí

Nadané deti a mladí ľudia, ktorí vynikajú talentom v oblasti umenia, vedy alebo športu, sa mohli v závere roka 2014 prihlásiť do 8. ročníka grantového programu Talenty Novej Európy. Program vyhlasuje Stredoeurópska nadácia (CEF) a spoločnosť SLOVNAFT. V tomto ročníku rozdelí porota medzi najtalentovanejších grant v celkovej výške 66 tisíc eur.

Do 8. ročníka grantového programu Talenty Novej Európy poslali v závere roka 2014 nadané deti a mladí ľudia celkovo 200 prihlášok. Výsledkom prvého kola výberu bol zoznam 96 najtalentovanejších žiadateľov o grant, ktorí postúpili do finále. Jedinečnosť svojho nadania prezentovali 11. a 12. februára 2015 osobne pred porotou v dvorane bratislavskej VŠMU. Tam boli dôležité nielen ich najvýznamnejšie úspechy, ale aj odpovede na otázky, kto je ich vzorom, aké majú ciele a ako ich chcú dosiahnuť.

V oblasti športu sa 11. februára 2015 vo finále predstavilo 45 mladých talentov. Členov poroty, v ktorej bol zastúpený aj jeden z najlepších svetových  motocyklových pretekárov Štefan Svitko, mohli presvedčiť prezentáciou svojich úspechov a cieľov aj v podobe audiovizuálnych materiálov. Medzi vynikajúcimi mladými športovcami zabojovali o grant aj plavec Tomáš Púchly, ktorý na  Olympiáde mládeže v čínskom Nanťingu vytvoril nový slovenský rekord v kraule na 50 metrov a v kategórii 1998 skončil ako druhý na svete, dvojnásobná majsterka SR v zjazdovom lyžovaní Klaudia Nemcová či majster Slovenska v biatlone Samuel Hubač.

Talent 51 mladých nádejných umelcov a vedcov mohla porota posúdiť 12. februára 2015 aj prostredníctvom živých ukážok a prezentácií výskumných prác. Z hudobníkov zvlášť zaujal klarinetista Martin Adámek, víťaz viacerých medzinárodných súťaží, medzi mladými umelcami vynikal Jozef Pilát, zameraný na maľbu, fotografiu a grafiku, kým medzi mladými vedcami bola neprehliadnuteľná Emília Petríková, ktorá exceluje na poli molekulárnej biológie.

Všetci tohtoroční finalisti v sekciách šport, veda a umenie ukázali, že okrem talentu treba mať aj pevnú vôľu a snahu niečo dokázať. Sú výnimoční už vo svojom mladom veku – tak ako ich predchodcovia v uplynulých siedmich ročníkoch grantového programu Talenty Novej Európy. Aj to je dôvod, prečo Slovnaft doteraz podporil mladé talenty sumou, ktorá už prevýšila 500 000 eur.

Zoznam mladých vedcov, umelcov a športovcov, ktorí získali grant, zverejníme čoskoro.

Fotogaléria

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.