09 máj. 2019

GRANTOVÝ PROGRAM OPÄŤ PODPORIL NADANÉ DETI A MLÁDEŽ


GRANTOVÝ PROGRAM OPÄŤ PODPORIL NADANÉ DETI A MLÁDEŽ

Nádejní budúci olympionici, virtuózi, držitelia Nobelovej ceny – Talenty Novej Európy.  Aj tento rok podporil Slovnaft v spolupráci so Stredoeurópskou nadáciou výnimočne nadané deti a mládež sumou 66 tisíc eur. V 12. ročníku grantového programu ju odborná porota prerozdelila medzi 30 športovcov a 35 talentov z oblasti umenia a vedy.

„Základom každého úspechu je, že to máte v srdci, že to naozaj chcete robiť. Musí to byť pre človeka to najdôležitejšie,“ hovorí jeden z členov odbornej poroty, manažér hokejového centra Miroslav Lažo.

O rozdelení grantu rozhodovali viacerí odborníci z oblasti vedy, umenia a športu – výtvarníčka Ilona Németh, riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman, violončelista Jozef Lupták, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, chemik zo SAV Tomáš Bertók, pedagóg  FTVŠ UK Ľubor Tománek, šéfredaktor a majiteľ portálu www.takurcitee.sk Denis Bohumil Schvarcz a Silvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

Aj vďaka nim sa mnoho talentovaných mladých ľudí bude môcť o ďalší krok priblížiť ich vytúženému cieľu. Napríklad Sabina Kupčová, šestnásťročná plavkyňa z Hronských Kľačian. Na konte má už teraz mnoho úspechov, medzi ktoré patrí napríklad zaplávaný limit na Majstrovstvá sveta do čínskeho Hangzhou v individuálnej disciplíne 200 m PP (polohové preteky). „Dokopy sa mi už podarilo vyplávať si 438 medailí, 84 slovenských rekordov a 74 titulov majsterky slovenskej republiky,“ hovorí Sabina.

O tom, ako využije svoj grant má jasno i Klára Kusá, 23-ročná študentka zo Stupavy: „Chcela by som vydať knihu. Veľmi rada by som dopomohla zvýšiť povedomie o rôznych psychických ťažkostiach v spoločnosti.“ Hráč na heligónke a takisto ďalší laureát TNE Martin Repáň, ktorý má 16 rokov, si chce za grant kúpiť nový nástroj. „Krásu slovenského folklóru by som v budúcnosti chcel predviesť aj v Amerike,“ dodáva.

„V rámci finále bolo veľmi zaujímavé sledovať našich mladých a šikovných vedcov, ktorí vystupovali suverénne. Zaujímajú ich veci, ktoré sú z celospoločenského hľadiska veľmi prospešné,“ hovorí Mgr. Art. Peter Čerman, riaditeľ Konzervatória v Bratislave. Dôkazom jeho slov je aj 22-ročný Filip Korim. Ako študent na Univerzite veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach sa venuje výskumu osteologických preparátov či nádorov u koní a pracuje aj na metodike prípravy väzových preparátov.

 „Úspech týchto mladých ľudí nás utvrdzuje v tom, že grantový program TNE je dobrou investíciou nielen do budúcnosti podporenej mládeže, ale aj Slovenska.“ približuje Anton Molnár, riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s.

Slovnaft so Stredoeurópskou nadáciou doteraz v grantovom programe TNE podporili 350 mladých ľudí sumou takmer 720 tisíc eur. „Všetky naše talenty si zaslúžia obdiv. Sú neskutočne šikovní a je krásne, čo všetko dokážu obetovať, aby sa dostali bližšie k svojim cieľom,“ dodáva Silvia Czuczor zo Stredoeurópskej nadácie.

Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk.

Pripravili sme aj podcast – rozhovor s profesorom Anatolijom Dvurečenskim zo SAV si môžete vypočuť tu.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.