14 jún. 2017

Svitko sa pripravuje na rely Dakar


Svitko sa pripravuje na rely Dakar

Na pretekoch Hellas Rally Raid v Grécku obsadil motocyklový pretekár Štefan Svitko celkové druhé miesto. Náročná súťaž je prípravou na budúcoročný Dakar a najväčšími súpermi Svitka v Grécku boli práve jeho dakarskí kolegovia.

V siedmich etapách rely najlepší slovenský motocyklový jazdec trikrát zvíťazil a štyrikrát obsadil druhú priečku. Nakoniec na svojom motocykli KTM XC450 zaostal za víťazným Španielom Gerardom Farrésom o 4:54 minúty. Na tretej priečke skončil Čech Ondřej Klymčiw so stratou 1:00:07 hodiny.

V predposlednej, šiestej etape Svitka postretli problémy, keď si zlomil držiak na roadbook. Pristavil sa pri ňom neskorší víťaz Farrés a Svitka navigoval do cieľa. „Našťastie si Ferrés pamätal, ako som mu pomohol na Hellas Rally Raid minulý rok a dal mu benzín. Teraz mi to oplatil a záverečných 22 kilometrov som šiel v jeho stope. Bol som rád, že prší, pretože sa za ním neprášilo.“

Štefan Svitko jazdí na Dakare od roku 2010 vo farbách Slovnaftu. Ako prvý motocyklový reprezentant Slovenska dokončil celosvetovo najťažšiu Rely Dakar v roku 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil 13. miesto a získal ocenenie „Najlepší nováčik Rely Dakar 2010“.  V roku 2012 sa posunul na vynikajúcu 5. priečku a v roku 2014 skončil v elitnej desiatke najlepších svetových jazdcov, keď obsadil 9. miesto. V roku 2015 opakoval svoj úspech spred troch rokov, keď sa umiestnil na 5. mieste. Doposiaľ najlepší výkon dosiahol v roku 2016, kedy sa prebojoval medzi svetovú špičku a získal fantastické 2. miesto a tiež ocenenie vicemajstra rely Dakar 2016. Svitko jazdí na štvortaktnej 450-ke KTM.

Galéria

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.