16 jan. 2017

Svitko na Dakare predviedol bojovnosť a vytrvalosť


Svitko na Dakare predviedol bojovnosť a vytrvalosť

Motocyklový jazdec Štefan Svitko a jeho Slovnaft Rally Team úspešne prišli do cieľa tohtoročnej rely Dakar. V pretekoch by za normálnych okolností obsadil 7. miesto, dve penalizácie ho však posunuli na konečnú 25. priečku „Sme spokojní, že sme najťažšiu súťaž dokončili na 25. mieste napriek ťažkostiam. Aj to je úspech. Po Števovom predošlom 2. a 5. mieste sa to teraz numerologicky spojilo,“ komentoval Svitkovu konečnú pozíciu manažér Maroš Kubačka.

Trať Dakaru bola v roku 2017 ešte extrémnejšia ako obvykle. Už v prvých etapách vypadli vyše tri desiatky pretekárov a vo štvrtej etape odstúpil aj obhajca prvenstva Toby Price. Pretekári museli navyše bojovať s výčinmi počasia. Po prvý raz v histórii Dakaru organizátori zrušili až dve etapy a ďalšie tri skrátili. Celkovo tak nepustili jazdcov na merané trate s dĺžkou 1300 kilometrov. Je to štvrtina všetkých meraných úsekov Dakaru.

Svitko sa od prvej etapy držal medzi najlepšími a nezlomila ho ani hodinová penalizácia za nepovolené tankovanie. S veľkým odhodlaním a vytrvalosťou sa snažil vytiahnuť v tabuľke čo najvyššie. Osudnou sa mu nakoniec stala 10. etapa, hodnotená ako najťažšia. Obsadil v nej fantastické 2. miesto. Počas dojazdu do bivaku však stratil vedomie a na krátky čas skončil v zdravotníckom stane. Organizátori boli neúprosní – nasledovala penalizácia 3 hodiny 22 minút. Z tohto sa už žiadny skvelý výsledok urobiť nedal.

Štefan Svitko síce svoje vynikajúce 2. miesto z minuloročného Dakaru neobhájil, svojou bojovnosťou a vytrvalosťou však potvrdil, že patrí medzi svetovú elitu. Na otázku, či ho tohtoročný divný a smoliarsky Dakar od budúcich štartov neodradil, odpovedal jednoznačne: „Nie.“

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.