06 dec. 2021

Števo vypravil svoju motorku do dejiska RELY DAKAR 2022


Števo vypravil svoju motorku do dejiska RELY DAKAR 2022

Trojnásobný majster Európy, niekoľkonásobný majster SR v enduro a cross country a najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu postaví v januári 2022 na štart prestížnej Rely Dakar 2022 už trinásty raz.

Aj keď Dakar sa začína v januári 2022, Števo vypravil motorku do Saudskej Arábie už včera. Tesne pred odchodom predstavil stroj upravený pre extrémne púštne podmienky na tlačovej konferencii, ktorú si môžete pozrieť tu: https://bit.ly/tlacova-konferencia-Svitko.

V poradí 44. ročník  Dakaru sa začína 2. januára 2022 v Ha’il a vyvrcholí poslednou etapou 14. januára 2022 v Džide. Tento ročník jazdcov čakajú tri etapy výlučne v púšti. Nespočetné množstvo pieskových dún zároveň preverí ich navigačné schopnosti. Napriek tomu, že Dakar sa už tretíkrát uskutoční v Saudskej Arábii, až 80 % tratí bude úplne nových. Počas pretekov dostanú elitní jazdci, teda aj Slovák Štefan Svitko, elektronické roadbooky. Tento navigačný systém by mal jazdcom umožniť lepšiu a rýchlejšiu orientáciu v priestore.

Po tragédii Paula Goncalvesa a Edwina Stravera v roku 2020 budú opäť k dispozícii airbag vesty, výstražná signalizácia a aj obmedzenia rýchlosti na 90 km/h na nebezpečných úsekoch trate.

„Každý rok je to čoraz ťažšie. Saudská Arábia je strašne rýchla. Piesok je nevyspytateľný. Poctivo som trénoval celý rok a v príprave som nenechal nič na náhodu. Konkurencia na Dakare je silná a rozhodujú tam minúty. Základom je top forma, ale potrebujete aj obrovský kus šťastia. Keď budem v TOP 10, bude to výborný výsledok. Idem tam so srdcom a s tým, že chcem ešte niečo dosiahnuť,“ hovorí Štefan Svitko, ktorý na Dakare zažil aj odstúpenia kvôli zraneniam či poruchám motocykla.

Slovnaft Rally Team, ktorého stabilným jadrom sú Števo a jeho dvorný dakarský mechanik Zlatko Novosád, tento rok posilní skúsený fyzioterapeut Jakub Kmeťko. „Spolupracujeme už dva roky. Veľakrát mi pomohol. Viem, že sa na neho môžem spoľahnúť, preto ide s nami aj na Dakar,“ hovorí Števo. Na dvojtýždňových pretekoch zároveň podporí fyzickú výkonnosť, mentálny výkon a sústredenie celému tímu 15 kilogramov Fresh Corner kávy.

Náš najlepší slovenský enduro a rely jazdec odjazdí svoj 13. Dakar na motorke KTM 450 Rally Replica. Ide o rovnaký model motorky, ako mal na ostatnom Dakare, avšak tento rok na nej ešte dolaďovali pérovanie. „Nové nastavenie sme boli otestovať a doladiť na Majstrovstvách sveta a Svetovom pohári Cross Country Rally v Maroku. Spojili sme tam všetko v jedno – súťaž a body, test motorky aj tréning,“ približuje Števo. V extrémnych podmienkach sa Števo spolieha na produkty radov MOL Dynamic a EVOX. Na mazanie motora používa olej MOL Dynamic Moto 4T Racing 10W-50, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre náročné podmienky, na ochranu reťaze zas MOL Dynamic Moto Chain O-X 400ML.

„Števo je unikátny jazdec. Na jeho ceste pretekmi zažil už mnoho chvíľ, ktoré neboli len o tom, či bude rýchlejší alebo lepší od ostatných. Zachováva si ľudský prístup, pre ktorý ho rešpektujú nielen jazdci, ale aj fanúšikovia tohto športu z rôznych krajín sveta.  Je pre nás cťou, že môžeme byť pri jeho dakarskom maratóne od začiatku. Toto spojenie nevnímam len v materiálnej rovine, ale aj v tej prenesenej – ako spojenie Števovej vytrvalosti a evolúcie, ktorá je inšpiráciou pre mnohých ľudí,“ uvádza hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Štefan Svitko v predchádzajúcom ročníku súťaže potvrdil, že oprávnene patrí medzi absolútnu jazdeckú špičku, keď si vybojoval  celkové 8. miesto. Števo však okrem rýchlosti a odvahy ukázal aj ľudskosť, keď sa jeho súperi zranili a potrebovali pomoc, neváhal. Tento prístup ocenili v septembri 2021 dve prestížne organizácie: Slovenský olympijský a športový výbor a kolégium Klubu fair play mu udelil najvyššie ocenenie Fair Play „Cena Jána Popluhára” za rok 2020 a Európske hnutie za Fair play Európsku Fair play plaketu za zásluhy a Diplom 2021 za mimoriadne správanie a prístup.

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 štartuje Štefan Svitko vo všetkých ročníkoch s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. V roku 2017 skončil na 25. mieste, pričom bez penalizácie by mu patrila 7. pozícia. Nasledovali dva smoliarske ročníky, kedy si v roku 2018 na Dakare zranil rameno a po 10. etape z priebežnej 8. priečky odstúpil a v roku 2019 odstúpil pre poruchu motocykla v 8. etape, opäť z priebežnej fantastickej 8. priečky. Konečné 11. miesto si vybojoval v roku 2020 a v tomto roku skončil na celkovom 8. mieste.

Priaznivci slovenského reprezentanta môžu počas celých pretekov sledovať aktuálne dianie, vrátane zaujímavých informácií zo zákulisia na jeho fanúšikovskej stránke: www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.