20 nov. 2014

Štefan Svitko cestuje na rely Dakar 2015 s novou motorkou


Štefan Svitko cestuje na rely Dakar 2015 s novou motorkou

Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec absolvuje Dakar 2015 vo farbách SLOVNAFT teamu a s novou motorkou KTM Rally Replica 450

Svitko štartuje na prestížnej rely po šiesty raz, v tomto roku skončil preteky na 9. mieste.

Jeden z najúspešnejších slovenských motocyklových jazdcov Štefan Svitko začiatkom januára opäť zamieri do Južnej Ameriky na rely Dakar 2015. Bude to už jeho šiesty štart na týchto náročných pretekoch. Dakar absolvuje Svitko na novej motorke KTM, ktorá už zajtra v predstihu odpláva loďou do dejiska rely.

Trojnásobný majster Európy v endure Štefan Svitko ide na 37. ročník prestížnej rely s niekoľkými novinkami. Okrem toho, že tento Dakar pôjde výlučne vo farbách SLOVNAFT teamu, rely absolvuje s úplne novou motorkou z dielne KTM so špeciálnym rámom z chróm-molybdénovej ocele. KTM Rally Replica 450 je v porovnaní s predchádzajúcim modelom ľahšia o 10 kg. Má výkonnejší motor, nemá už karburátor ale vstrekovanie paliva, čo je výhodou vo vyšších nadmorských výškach. Motocykel je navyše v porovnaní s minuloročným modelom ľahšie ovládateľný.

Blížiaci sa 37. ročník rely Dakar bude pre Štefana Svitka už jeho šiestou skúsenosťou. Ako prvý Slovák dokončil rely Dakar 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil vynikajúce 13. miesto. Zároveň získal prestížne ocenenie „Najlepší nováčik Rely Dakar 2010“. Počas 33. ročníka opäť zabojoval, ale pre technické problémy motocykla ukončil súťaž už po 8. etape. V 34. ročníku však exceloval a dosiahol historický úspech, keď v kategórii motocyklov skončil na fantastickom 5. mieste. O rok neskôr utrpel počas pretekov zranenie ruky, ktoré mu nedovolilo súťaž dokončiť. V poslednom – 36. ročníku – opäť zabodoval a obsadil celkové 9. miesto.

V tejto sezóne si pripísal na svoje konto titul majstra Rakúska, keď bezkonkurenčne zvíťazil v seriáli XCC Austria (Xtreme Cross Country). Na všetkých pretekoch seriálu obsadzoval suverénne najvyššiu priečku. Darilo sa mu aj doma a na pretekoch v tohtoročnom seriáli Medzinárodných majstrovstiev SR, Slovenského pohára a Pohára SMF v endure a country crosse jednotlivcov sa stal opakovane absolútnym víťazom. Pred odchodom na Dakar Svitko uzavrel sezónu štartom na 16. ročníku Memoriálu Libora Podmola v cross country maratóne dvojíc v českých Brankách. V konkurencii 237 jazdcov trojhodinový maratón vyhrala dvojica Štefan Svitko a Jaroslav Štrbek.

Technické a logistické zázemie Štefanovi Svitkovi na Dakare poskytne tím dvoch ľudí – Zlatko Novosad a Martin Kubačka. Obaja idú síce na rely prvý raz, majú však so servisom strojov tejto kategórie a motoristickou logistikou bohaté skúsenosti. Zlatko Novosad sa bude sa starať o údržbu motocykla. Sám je dlhoročným reprezentantom SR v endure a 5-násobným majstrom Slovenskej republiky v endure a crosscountry. Martin Kubačka bude mať na starosti logistiku, aktualizáciu informácií, vrátane vyhotovovania a prenosu fotomateriálov z dejiska rely na Slovensko. Bol manažérom klubových tímov na medzinárodnej šesťdňovej súťaži v Grécku, Portugalsku a Nemecku. V súčasnosti pôsobí ako technický komisár pri Slovenskej motocyklovej federácii.

Aj tento rok si Svitkov tím berie na Dakar zásobu oleja MOL Dynamic Moto 4T Racing, ktorý zabezpečí v extrémnych podmienkach plynulý chod motora a spreje na mazanie reťazí Chain O-X, ktoré sú svojimi parametrami určené aj do extrémnych podmienok. Aj vďaka týmto produktom bol motor jeho stroja na poslednej rely vo vynikajúcej kondícii. Štefan Svitko bol aj vďaka profesionálnej technickej údržbe a kvalitným olejom jediným jazdcom zo špičky Dakaru, ktorý nemusel počas celých pretekov vymieňať motor, a nedostal tak 15 minútovú penalizáciu. To mu tiež pomohlo zaradiť sa medzi TOP 10 najlepších dakarských jazdcov.

Verejnosti a novinárom bude počas tohtoročného Dakaru opäť k dispozícii pravidelne aktualizovaný profil www.facebook.com/StefanSvitkoFanklub spolu s pikoškami z kuchyne týchto náročných pretekov očami slovenského motocyklistu.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.