04 jan. 2019

Štefan Svitko a Slovnaft Rally Team sú pripravení na štart rely Dakar 2019


Štefan Svitko a Slovnaft Rally Team sú pripravení na štart rely Dakar 2019

Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec Štefan Svitko a jeho Slovnaft Rally Team sú už v peruánskom hlavnom meste Lima a chystajú sa na štart prestížnej rely Dakar, ktorá od 7. januára do 17. januára 2019 pritiahne pozornosť miliónov fanúšikov. Pre Svitka je to jubilejná desiata účasť na najťažších motocyklových pretekoch sveta. Jazdec v žlto-čiernych farbách Slovnaftu preukázal v doterajších ročníkoch neuveriteľnú bojovnosť a vytrvalosť, ktorá v roku 2016 vyústila do celkového 2. miesta. Svitko sa tak definitívne zapísal medzi svetovú motocyklovú elitu

Nový ročník legendárnych dakarských pretekov prináša prevratné zmeny. Po prvý raz v celej 41-ročnej histórii sa rely uskutoční v rámci jedného štátu – Peru. Počet etáp francúzski organizátori znížili zo štrnásť na desať, ale zvýšili ich náročnosť. Jazdci absolvujú vyše 5500 kilometrov, z toho až sedemdesiat percent v pieskových dunách. Na rozdiel od Sahary sú peruánske duny vyššie a strmšie. Od pretekárov si to bude vyžadovať mimoriadnu jazdnú zručnosť, aj veľkú dávku šťastia.

Štefan Svitko štartuje v ústrety ďalšiemu extrémnemu dobrodružstvu v sedle motocykla KTM 450 Rally Replica. „Najdôležitejšie je, aby som sa nezranil. Idem do toho na 110 percent a uvidíme, čo sa podarí. Chcel by som sa dostať na pódium, ale to isté chce aj ďalších dvadsať jazdcov,“ povedal Š. Svitko. Minulý rok musel z priebežného 8. miesta odstúpiť v desiatej etape práve v dôsledku zranenia spôsobeného ťažkým pádom, ktoré mu neumožnilo pokračovať. Nový motocykel je ľahší a lepšie ovládateľný, čo bude v piesočných dunách v porovnaní s predošlými modelmi nespornou výhodou.

Svitkovou oporou na Dakare bude skúsený Slovnaft Rally Team s mechanikom Zlatkom Novosádom a manažérom tímu Marošom Kubačkom. Zmeny v organizácii Dakaru pre Svitkov podporný tím znamená menej najazdených kilometrov a viac času, ktorý môžu venovať jazdcovi a motorke.

V nedeľu 6. januára 2019 sa v hlavnom meste Lima uskutoční slávnostné pódiové otvorenie 41. ročníka rely Dakar a defilé všetkých jazdcov. Od pondelka 7. januára 2019 začnú pretekári ukrajovať prvé kilometre dlhej a nebezpečnej trasy. Držíme Števovi Svitkovi palce.

 

Fanklub Štefana Svitka: https://sk-sk.facebook.com/StefanSvitkoFanklub/

Štartová listina: https://www.dakar.com/en/competitors

Števova karta v štartovacej listine: https://www.dakar.com/en/competitor/11

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.