07 sep. 2016

Štartuje 10. ročník grantového programu Talenty Novej Európy


Štartuje 10. ročník grantového programu Talenty Novej Európy
  • grantový program v jubilejnom ročníku podporí mladé talenty v oblasti umenia, vedy a športu sumou 66 000 eur
  • Stredoeurópska nadácia a Slovnaft doteraz podporili 294 nadaných detí sumou 584 000 eur

 

BRATISLAVA, 7. septembra 2016 – Talentované deti a mladí ľudia, zameraní na vedu, umenie a šport, majú šancu získať finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy (TNE). Tento program už desiaty rok realizujú spoločnosť SLOVNAFT, a.s., a Stredoeurópska nadácia. Záujemcovia môžu posielať prihlášky do 22. októbra 2016. O najúspešnejších z nich, ktorí si rozdelia spolu sumu 66 000 eur, rozhodne odborná porota.

Jubilejný ročník grantového programu Talenty Novej Európy opäť podporí talenty, ktoré môžu v budúcnosti úspešne zastupovať a reprezentovať Slovensko. Príkladom je 19-ročná Naďa Daabousová, slovenská reprezentantka v synchronizovanom plávaní, ktorá sa tento rok zúčastnila na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ambiciózna akvabela pred tromi rokmi získala grant z programu Talenty Novej Európy a aj vďaka nemu mohla naďalej rozvíjať svoj športový potenciál.

Vybrať z množstva talentov tých najlepších je z roka na rok náročnejšie. Záujem uchádzačov o grant je veľký, a tak má porota pri výbere neľahkú úlohu. „V predchádzajúcom ročníku bolo vo finále toľko výnimočných talentov, že sme mali čo robiť, aby sme vybrali naozaj tých najlepších. V porovnaní s úvodnými ročníkmi bol ten posledný o to ťažší, že napríklad v oblasti vedy viacero prihlásených študuje na prestížnej univerzite v Oxforde, na Sorbonne alebo Cambridge, kde sa venujú aj výskumu. Napriek náročnosti výberu si prajem, aby bol tento ročník rovnako silný ako minulý,“ uviedla Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

V minulom roku sa do grantového programu prihlásilo 233 nadaných detí zo Slovenska. Z nich získalo finančnú podporu 65 talentov. Uspela napríklad dvadsaťjedenročná Emília Petríková, ktorá v roku 2014 vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov. V minulom roku sa zúčastnila 10-týždňovej stáže na rádiologickom oddelení Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu nádorov mozgu – glioblastómov.

Predsedom poroty pre umenie a vedu bol v predchádzajúcom ročníku herec Lukáš Latinák. Spolu s ním hodnotili finalistov aj ďalší umelci a odborníci v oblasti prírodných vied. V športovej porote hľadal najväčšie talenty bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc spoločne s ďalšími odborníkmi v oblasti športu.

Anton Molnár, riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s., je presvedčený, že základom úspechu každého grantového programu sú jeho odborní garanti – v tomto prípade členovia poroty. „Môžete byť očarení výstupom mladého huslistu, ale iba hudobný pedagóg s dlhoročnou praxou pozná, či z neho bude husľový virtuóz. Tak je to aj v prípade talentovaného fyzika či športovca. Finančne podporiť tých najlepších pre nás zároveň znamená posunúť vyššie latku aj pre tých ostatných.“

Počas predchádzajúcich deviatich ročníkov programu Talenty Novej Európy získalo granty v hodnote viac ako 584 000 eur celkovo 294 talentovaných detí a mladých ľudí.

 

Viac informácií o programe Talenty Novej Európy a prihlášky pre nadané deti a mladých ľudí sú na www.tne.sk

 

Kontaktné osoby:

 

SLOVNAFT, a.s.

Anton Molnár – hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie

tel: +421 905 393 161

 

Central European Foundation / Stredoeurópska nadácia (CEF)

Juraj Tedla –  koordinátor programu

tel.: +421 918 707 397

Fotogaléria

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.