26 máj. 2017

Pomoc pri liečbe pacientov s ťažkými popáleninami


Pomoc pri liečbe pacientov s ťažkými popáleninami

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) má vďaka Slovnaftu novú významnú „materiálnu posilu“. Pacientom s ťažkými popáleninami slúži oddnes ultramoderná špeciálna posteľ s výplňou z mikrosklených guľôčok, ktorá urýchli proces hojenia rán a zníži riziko vzniku komplikácií. Lôžko váži takmer tonu a má hodnotu 100 tisíc eur.

„Posteľ je špeciálne vyvinutá pre pacientov s ťažkými popáleninami po transplantáciách kože a s nehojacimi sa ranami, ktorí potrebujú intenzívnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB prof. MUDr. Ján Koller, PhD.

Náplň postele tvoria mikrosklené guľôčky s minimálnym odporom trenia, ktoré sa prúdením vzduchu stávajú tekutými. Pacient je vlastne ponorený v tejto náplni, napriek tomu leží v suchom prostredí. „Tlak postele sa rozdeľuje rovnomerne na celú plochu tela.  Špeciálna náplň umožňuje odvetrávanie rán,  má optimálne podmienky na ich hojenie a  významne znižuje riziko vzniku komplikácií. Je veľkou pomocou nielen pre pacientov, ale aj pre personál,“ doplnil prednosta, ktorý pred 25 rokmi založil Slovenskú nadáciu na pomoc popáleným. Posteľ získala klinika práve prostredníctvom nadácie vďaka 2% z daní. Venovala ich spoločnosť SLOVNAFT, a.s., ktorá klinike pomáha už tri desaťročia.

„Dvaja silní partneri – najväčšia nemocnica na Slovensku s jedinečným popáleninovým pracoviskom  a obrovská priemyselná  spoločnosť  sa spojili, aby mohli pomôcť tým najzraniteľnejším – pacientom s ťažkými popáleninami. Vedeniu kliniky aj darcovi patrí srdečná vďaka,“ uviedol generálny riaditeľ UNB MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH.

Na vysokošpecializovanom pracovisku – Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB, liečia popáleniny, poranenia a defekty kože a mäkkých tkanív. Ročne hospitalizujú približne  450 pacientov z celej SR. Najzávažnejšími stavmi sú popáleniny. Patria medzi ne aj pracovné úrazy.

„S Klinikou popálením dlhodobo spolupracujeme. Sme radi, že sme jej mohli opäť pomôcť, aby najväčšia slovenská nemocnica mala najmodernejšie vybavenie. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, aké sú popáleninové úrazy nebezpečné a aká dôležitá je rýchla a kvalitná zdravotná starostlivosť. Práve tá totiž ovplyvňuje závažnosť dôsledkov popálenia na organizmus,“ povedal výkonný generálny riaditeľ SLOVNAFT, a.s., Gabriel Szabó.

 

Fotogaléria

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.