06 sep. 2021

Slováci za prvý polrok odovzdali na čerpacích staniciach Slovnaft takmer 26 ton použitého kuchynského oleja


Slováci za prvý polrok odovzdali na čerpacích staniciach Slovnaft takmer 26 ton použitého kuchynského oleja

Olej po vyprážaní, z fritéz či olej, ktorý slúžil ako nálev potravín. V kuchynskej výlevke je to škodlivý odpad, odovzdaný na čerpacej stanici je to surovina využiteľná na ďalšie spracovanie. Za prvý polrok tohto roka Slováci vyseparovali a odovzdali na čerpacích staniciach Slovnaft takmer 26 ton použitého kuchynského oleja.

Z odovzdaného oleja partnerská spoločnosť Meroco vyrobí biopalivovú zložku, ktorá sa následne v Slovnafte primiešava do motorovej nafty, tak ako to prikazuje predpísaná norma. Z jedného litra použitého oleja možno vyrobiť až 0,9 l biopalivovej zložky.

Dôležité je zbierať čistý olej bez zvyškov potravín či vody. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Možno ho odovzdať obsluhe už na 212 čerpacích staniciach Slovnaft v 118 mestách a obciach Slovenska. Navyše vďaka zberu členovia BONUS klubu získajú za každý deciliter odovzdaného oleja jeden bonusový bod na svoje konto.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.