Štefan Svitko

Šport

13/35

So Štefanom spolupracujeme už niekoľko sezón a jeho skvelé výkony na extrémnej Rely Dakar sú dôkazom toho, že podpora výnimočného talentu má zmysel. Štefan Svitko je 3-násobný majster Európy, niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a cross country a jazdecký líder motocyklového SLOVNAFT Teamu. V súčasnosti je aktuálnym držiteľom titulu vicemajstra svetovej súťaže Rely Dakar 2016.

Rodák z oravského Žaškova má prirodzený jazdecký talent s citom pre terén a od detstva prejavoval veľkú húževnatosť a vytrvalosť v tréningu. Na motocykli jazdí totiž už od svojich dvanástich rokov. Názov disciplíny, v ktorej Štefan už niekoľko rokov patrí k svetovej elite, pochádza z anglického výrazu „endurance“ – vytrvalosť, odolnosť.

Je to najstaršia terénna disciplína, jazdí sa od roku 1911 a je to vlastne kombinácia jazdy po ceste a v teréne. Svoju vytrvalosť vie Svitko výborne využiť práve na extrémnej trati Rely Dakar, kde vo svojich pretekárskych motorkách a servisných vozoch používa a testuje oleje produktového radu MOL Dynamic, ktoré sú svojimi parametrami určené aj do extrémnych prevádzkových podmienok.

Ako prvý motocyklový reprezentant Slovenska dokončil celosvetovo najťažšiu Rely Dakar v roku 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil 13. miesto a získal ocenenie „Najlepší nováčik Rely Dakar 2010“. Odvtedy jazdí na štvortaktnej 450-ke KTM. V roku 2012 sa posunul na vynikajúcu 5. priečku a v roku 2014 skončil v elitnej desiatke najlepších svetových jazdcov, keď obsadil 9. miesto. V roku 2015 opakoval svoj úspech spred troch rokov, keď sa umiestnil na 5. mieste a v tom istom roku sa tiež zúčastnil marockej Rely Merzouga, kde skončil na výbornom treťom mieste. Doposiaľ najlepší výkon dosiahol v roku 2016, kedy sa prebojoval medzi svetovú špičku a získal fantastické 2-miesto a tiež ocenenie vicemajstra Rely Dakar 2016.

Števo sa okrem Rely Dakar pravidelne zúčastňuje viacerých pretekov na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde reprezentuje tak ako Slovnaft, tak aj celé Slovensko. Motiváciu a veľké ambície nestráca, v čom ho podporuje najmä jeho rodina a celý Slovnaft Team. Všetky jeho zážitky a zaujímavosti z Rely Dakar nájdete na jeho oficiálnom blogu.

 

Galéria projektu

Články o projekte

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Vyplňte žiadosť nižšie alebo nás v prípade otázok kontaktujte prostredníctvom kontaktného formulára.

Žiadosti na stiahnutie