Štefan Svitko

Šport

16/38
Štefan Svitko

So Štefanom spolupracujeme už niekoľko sezón a jeho skvelé výkony na extrémnej Rely Dakar sú dôkazom toho, že podpora výnimočného talentu má zmysel. Štefan Svitko je 3-násobný majster Európy, držiteľom titulu vicemajstra svetovej súťaže Rely Dakar 2016, niekoľkonásobný majster Slovenska v enduro a cross country a jazdecký líder motocyklového SLOVNAFT Teamu.

Rodák z oravského Žaškova má prirodzený jazdecký talent s citom pre terén a od detstva prejavoval veľkú húževnatosť a vytrvalosť v tréningu. Na motocykli jazdí totiž už od svojich dvanástich rokov. Názov disciplíny, v ktorej Štefan už niekoľko rokov patrí k svetovej elite, pochádza z anglického výrazu „endurance“ – vytrvalosť, odolnosť. Je to najstaršia terénna disciplína, jazdí sa od roku 1911 a je to vlastne kombinácia jazdy po ceste a v teréne. Svoju vytrvalosť vie Svitko výborne využiť práve na extrémnej trati Rely Dakar, kde vo svojich pretekárskych motorkách a servisných vozoch používa a testuje oleje produktového radu MOL Dynamic, ktoré sú svojimi parametrami určené aj do extrémnych prevádzkových podmienok.

Ako prvý motocyklový reprezentant Slovenska dokončil celosvetovo najťažšiu Rely Dakar v roku 2010 hneď pri svojej premiére, pričom obsadil 13. miesto a získal ocenenie „Najlepší nováčik Rely Dakar 2010“. Odvtedy jazdí na štvortaktnej 450-ke KTM. V roku 2012 sa posunul na vynikajúcu 5. priečku a v roku 2014 skončil v elitnej desiatke najlepších svetových jazdcov, keď obsadil 9. miesto. V roku 2015 opakoval svoj úspech spred troch rokov, keď sa umiestnil na 5. mieste a v tom istom roku sa tiež zúčastnil marockej Rely Merzouga, kde skončil na výbornom treťom mieste. Doposiaľ najlepší výkon dosiahol v roku 2016, kedy sa prebojoval medzi svetovú špičku a získal fantastické 2-miesto a tiež ocenenie vicemajstra Rely Dakar 2016. Na jubilejnom 40. ročníku Rely Dakar 2018 sa ako jediný slovenský jazdec prebojoval na celkové ôsme miesto, no jeho šancu na skvelé umiestnenie prekazil pád štyri etapi pred koncom, kde si poranil rameno a musel z týchto pretekov odstúpiť. Števo sa okrem Rely Dakar pravidelne zúčastňuje viacerých pretekov na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde reprezentuje tak ako Slovnaft, tak aj celé Slovensko. Motiváciu a veľké ambície nestráca, v čom ho podporuje najmä jeho rodina a celý Slovnaft Team. Všetky jeho zážitky a zaujímavosti z Rely Dakar nájdete na jeho oficiálnom blogu.

Galéria projektu

    Články o projekte

    Kontakt

    Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

    Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

    Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.