Skús pokus

Školstvo

6/38

Deti sa nepýtajú ako, ale prečo... Chceme im pomôcť nájsť odpovede na ich otázky, a preto preto sme sa pustili do celoslovenskej odbornej súťaže Chémia pod pokrievkou – Skús pokus. Čo dokážu ocot a sóda? Aj na túto otázku hľadali odpovede žiaci zo základných škôl.

Do chemickej súťaže sa môžu zapojiť žiaci 6. – 9. ročníka základných škôl spolu s pedagógom, ktorý tím vedie. Každý tím musí vymyslieť a demonštrovať chemický pokus s bežnými potravinami a zachytiť ho v minimálne 4-minútovom videu, ktoré pošle do súťaže.

Cieľom súťaže je, aby žiaci vnímali chémiu ako súčasť bežného života, získali nové vedomosti a naučili sa tímovej spolupráci. Tímy, ktoré originálne a kreatívne spracovali pokusy získajú diplom od vydavateľstva Expol Pedagogika a hodnotné ceny.

Ceny sú rozdelené do štyroch kategórií:

Ocenenie EXPOL PEDAGOGIKA – individuálna cena pre tím za prvé, druhé a tretie miesto, ktoré určí odborná porota.

Ocenenie verejnosti – individuálna cena pre tím za prvé, druhé a tretie miesto, ktoré určí verejnosť na základe hlasovania na webovej stránke www.expolpedagogika.

Ocenenie najaktívnejšej školy, z ktorej sa do súťaže zapojí najviac tímov.

Ocenenie hlasujúceho – individuálna cena od spoločnosti Expol Pedagogika pre hlasujúceho. Do žrebovania sa hlasujúci dostanú na základe pravdivého vyplnenia hlasovacieho lístka na webovej stránke.

Do finále postúpilo v prvom ročníku celoslovenskej chemickej súťaže tridsať najlepších pokusov, z ktorých odborná porota vybrala tri najlepšie. Aj verejnosť sa aktívne zapojila do hlasovania a finálnym videám dala viac ako 3 000 hlasov. Spomedzi hlasujúcich bol vyžrebovaný jeden, ktorý vyhral Ocenenie hlasujúceho.

Ocenené tímy sa zúčastnili na záverečnom vyhodnotení, ktorého témou bola molekulárna gastronómia. Tá sa snaží pochopiť chemické reakcie a fyzikálne deje, ku ktorým dochádza počas varenia a hľadá možnosti odlišných spôsobov prípravy jedál.

Víťazné tímy s najlepšie predvedenými pokusmi zažili súkromnú prehliadku rafinérie Slovnaft a pozreli sa na miesta, kde sa bežný človek nikdy nedostane. Po exkurzii ich čakal slávnostný obed na vyhliadkovej veži Ufo v Bratislave a nechýbal ani darček – encyklopédie pre malých vedcov.

    Články o projekte

    Kontakt

    Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

    Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

    Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.