Aj kvapka oleja sa ráta

Životné prostredie

37/38
Aj kvapka oleja sa ráta

Aj použitý kuchynský olej má hodnotu, a preto ho nevylievajte do výlevky, môže sa ešte využiť. Prineste ho k nám, ochránite prírodu a my na oplátku ochránime vás. Ekologický, osvetový projekt Aj kvapka oleja sa ráta ponúka občanom možnosť odovzdať použitý kuchynský olej na vybraných čerpacích staniciach Slovnaftu po celom Slovensku.

Použitý kuchynský olej zanáša kanalizáciu, priťahuje nepríjemné hlodavce a znečisťuje vodu. Separovaním použitého kuchynského oleja tak chránite nielen životné prostredie, ale ušetríte si aj náklady na opravy upchatých kanalizácií či deratizáciu. Navyše každý člen vernostného programu BONUS klub dostane za odovzdaný použitý kuchynský olej extra BONUS body, ktoré môže premeniť za odmeny. Fľašu s použitým kuchynským olejom stačí odovzdať obsluhe čerpacej stanice, ktorá vám pripíše BONUS body podľa množstva odovzdaného oleja – za 1 dcl oleja získate 1 BONUS bod. Ak použitý kuchynský olej odovzdáte na našej čerpacej stanici, chránite prírodu hneď dvakrát – z odovzdaného oleja sa vyrobí biopalivová zložka do motorovej nafty, ktorá znižuje emisie skleníkových plynov o viac ako polovicu. https://www.youtube.com/watch?v=omiw76kiwms&feature=youtu.be Použitý kuchynský olej môžete odovzdať už na 212 čerpacích staniciach Slovnaft po celom Slovensku, no zberné nádoby sú umiestnené aj priamo v rafinérii. Príležitostne, popri sobotňajšom nákupe, môžete odovzdať použitý kuchynský olej aj v bratislavskej Starej tržnici. Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej – po vyprážaní, z fritéz, ale aj taký, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Dôležité je zbierať čistý olej, teda bez zvyškov potravín či vody. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Z histórie projektu Projekt Aj kvapka oleja sa ráta sme odštartovali v roku 2011 v spolupráci so spoločnosťou Rest Oil. Po pilotnom zbere oleja na vybraných čerpacích staniciach (ČS) v máji 2011 sa projekt postupne rozšíril na 10 ČS, kde boli trvale umiestnené zberné kontajnery. V roku 2013 pribudlo ďalších päť čerpacích staníc tak, aby sa projekt a možnosť odovzdania použitého kuchynského oleja dostala bližšie k obyvateľom viacerých slovenských miest. V roku 2015 sme spojili sily s novým, silným partnerom – spoločnosťou Meroco, ktorá z upraveného vyzbieraného oleja vyrába biopalivovú zložku. Na jeseň 2015 sa zber použitého kuchynského oleja spustil na celkovo 88 čerpacích staniciach tak, aby bolo pokryté celé územie Slovenska. V októbri 2016 sme rozšírili počet čerpacích staníc na 93 a o rok neskôr na 162 staníc v 84 mestách a obciach Slovenska. Ďalší rok to už bolo v projekte zapojených 171 čerpacích staníc. Aktuálne službu zberu oleja ponúkame na 212 čerpacích staniciach v 118 slovenských mestách a obciach. Použitý kuchynský olej môžete odovzdať na týchto čerpacích staniciach:

Články o projekte

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.