04 sep. 2013

Odštartoval 7. ročník programu Talenty Novej Európy Aj tento rok sa medzi talentovanú mládež rozdelí 66 tisíc Eur


Odštartoval 7. ročník programu Talenty Novej Európy Aj tento rok sa medzi talentovanú mládež rozdelí 66 tisíc Eur

Dnes, 3. septembra štartuje nový, už 7. ročník grantového programu Talenty Novej Európy (TNE) pre výnimočne nadané deti v oblasti umenia, vedy a športu, ktorý od roku 2007 vyhlasuje Stredoeurópska nadácia (CEF) a spoločnosť SLOVNAFT, a.s.

Prihlášky môžu talentovaní mladí ľudia posielať do 15. októbra 2013. Viac informácií na www.tne.sk.

V aktuálnej výzve sa môžu o grant uchádzať talenty v oblasti umenia a vedy vo veku 12-25 rokov, hudobníci od 10 do 25 rokov a športovci vo veku 8-18 rokov. Výzva je určená aj v minulosti podporeným talentom. CEF a Slovnaft rozdali v minulom ročníku programu granty 47 talentom.Grant v oblasti športu získal napríklad Filip Praj (18), ktorý v tomto roku reprezentoval Slovensko v športovej streľbe na ME a vo svojej kategórii získal v trape druhé a v double trape štvrté miesto. Grant získal aj Alexander Světlík, 16-ročný plavec, ktorý prekonal 30 rokov starý rekord najznámejšieho slovenského plavca všetkých čias Marcela Géryho na 200 m motýlik o takmer 3 sekundy. Vo svojej krátkej kariére získal 22 titulov majstra SR a celkovo prekonal 51 slovenských rekordov v plávaní.

Nadaná mladá huslistka Terézia Hledíková (14) si vďaka grantu TNE mohla kúpiť koncertné husle. Vo februári 2014 vystúpi na slávnostnom koncerte 20. ročníka Husľovej dielne 2014 ako sólistka so Štátnym komorným orchestrom Žilina. Ďalším oceneným TNE v oblasti umenia bol 18-ročný violončelista Ján Bogdan, v súčasnosti už študent prípravného ročníka violončelovej triedy univerzity vo Viedni, ktorý v minulom roku vyhral súťaž konzervatórií SR a koncertoval so Štátnou filharmóniou Košice. 15-ročný matematik Peter Ralbovský sa zaoberá genetickými algoritmami, efektivizačnými a optimalizačnými programami. Počas svojej zatiaľ krátkej vedeckej kariéry stihol vyhrať medzinárodnú programátorskú súťaž Baltik vo Varšave a v Rakúsku, zúčastniť sa prestížneho kempu MathPath v Massachusetts, USA a získať ocenenie bratislavského primátora. V doterajších šiestich ročníkoch TNE odborná porota vybrala 182 nadaných mladých ľudí, z toho 51 opakovane a ich talent bol podporený celkovou sumou takmer 385 tisíc Eur.

„Ak talent výnimočných detí v dôsledku financií nemôže napredovať, je to neuveriteľná škoda. Práve preto ich podporujeme a sledujeme úspechy, ktoré dosahujú“, uviedol generálny riaditeľ Slovnaft, a.s., Oszkár Világi.

„Vyrieknuť ortieľ, kto z prihlásených mimoriadne nadaných mladých ľudí má získať grant a kto nie, je veľká zodpovednosť. Rozhodujúce slovo pri výbere finalistov preto majú vždy odborné poroty zložené zo známych umelcov, športovcov a vedcov“, dodala Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka CEF.

V minulosti boli členmi poroty napr. spevák Peter Lipa, motocyklový jazdec Štefan Svitko, futbalisti Dušan Tittel a Július Simon, herec Peter Marcin, matematik Anatolij Dvurečenskij, výtvarníčka Ilona Németh, študijný prodekan FTVŠ UK v Bratislave Ľubor Tománek a spevák a skladateľ Marián Čekovský.

Viac informácií, ako aj prihlášku do 7. ročníka programu nájdete na www.tne.sk alebo na www.cef.sk a www.slovnaft.sk.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.