28 máj. 2015

Oázy v Martine, Podpoľaní a Zvolenskej Slatine sa už črtajú


Oázy v Martine, Podpoľaní a Zvolenskej Slatine sa už črtajú

Z 19 vybraných projektov, ktoré dostali od Nadácie Ekopolis v spolupráci so Slovnaftom zelenú v podobe grantu v rámci programu Zelené oázy, sú práve tri v štádiu realizácie. Chodník zdravia a poznania, Zbojnícky chodník a Saunový domček si budú môcť občania užívať už v blízkej budúcnosti.

Na okraji martinského sídliska Košúty budujú „Chodník zdravia a poznania“, na ktorý mesto získalo grant vo výške 2800 eur. Peniaze použije na jeho označenie, umiestnenie drobného mobiliáru a na malé terénne úpravy. Sútok Sklabinského a Borovského potoka ponúka rôzne prírodné zaujímavosti, ktoré budú mať nie len sociálny a zdravotný prínos pre miestnych, ale poslúžia aj na vzdelávanie prepojené s environmentálnou výchovou študentov.

Mesto Hriňová sa rozhodlo vďaka finančnej podpore z grantu revitalizovať starú pastiersku kolibu a opraviť kamenné studničky v turisticky atraktívnej oblasti CHKO Poľana. Projekt „Zbojníckym chodníkom“ obnoví jednu zo 7 zachovaných zrubových kolíb a vyčistí okolité studničky na Javorinke, ktorých historický pôvod siaha až do čias valaského osídlenia priestoru Poľany. Tým, že z koliby sa stane príležitostná turistická útulňa, sa zachová objekt, ktorý bol v minulosti domovom podpolianskych zbojníkov opradených rôznymi tradovanými príbehmi. Zachová sa tak jeden z aspektov miestnej ľudovej kultúry.

V komunitnej záhrade uprostred Zvolenskej Slatiny zasa vyrastie Saunový domček, na ktorý mesto získalo grant v hodnote 2000 eur. S rozmermi 2,5 x 4 m ponúkne svojim návštevníkom priestor na odloženie vecí a samotnú potiareň. Na ochladzovanie bude slúžiť malá nádrž zachytávajúca dažďovú vodu a tiež záhradná sprcha. Fínska sauna ale nebude slúžiť len na relaxačné účely – je tiež demonštračno-vzdelávacím objektom prírodného staviteľstva. Steny budú obité drevom, strecha bude zatrávnená, zadržiavaná a následne využívaná bude aj dažďová voda. Sauna by mala byť definitívne ukončená do 31.10.2015.

Všetkých 19 projektov, ktoré Nadácia Ekopolis a Slovnaft v rámci Zelených oáz podporili, budú zrealizované do konca jesene tohto roka.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.