12 máj. 2020

Mladé talenty podporujeme aj v čase koronakrízy


Mladé talenty podporujeme aj v čase koronakrízy

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa odborníci z oblasti vedy, športu a kultúry zaoberali všetkými žiadosťami, ktoré prišli do 13. ročníka grantového programu Talenty Novej Európy. Na základe ich rozhodnutia podporil Slovnaft v spolupráci so Stredoeurópskou nadáciou 59 detí a mladých ľudí z celého Slovenska.

Porota posúdila 135 prijatých žiadostí talentovaných detí a mladých ľudí. Finančnú podporu v celkovej sume 66 tisíc eur si rozdelí 33 finalistov v kategórii Umenie a veda a 26 finalistov v kategórii Šport.

V oblasti vedy je medzi podporenými talentmi 24-ročný biológ a matematik Miroslav Gašpárek. Doktorand na Oxforde sa venuje syntetickej biológii a počítačovému dizajnu biologických systémov. Vyštudoval biomedicínske inžinierstvo na Imperial College London a absolvoval výskumné stáže na Caltechu a na Stanforde. V rámci programu TalentGuide prednáša na stredných školách, aby medzi študentmi spopularizoval bioinžinierstvo a syntetickú biológiu. Pri popularizácii vedy využíva aj podcast pravidelnadavka.sk, bloguje na portáli sme.sk a v Denníku N.

Medzi mladými umelcami, ktorí získali grant, je Dominik György, študent Filmovej a Televíznej Fakulty Akadémie Múzických Umení – FAMU. Mladý talentovaný filmár sa z grantu chystá na nákup vytúženej techniky na tvorbu 2D a 3D animácií a postprodukčné práce, ktorú využije už pri svojom celovečernom debute, na ktorom práve pracuje. Hoci je ešte len v treťom ročníku bakalárskeho štúdia na katedre hranej filmovej réžie, už má na konte päť školských filmov, ktoré sa s úspechom premietajú na domácich aj svetových festivaloch. Jeden z ich bol dokonca nominovaný na najprestížnejšiu filmovú cenu na svete The Student Academy Awards.

Väčšina športovcov sa momentálne pripravuje na budúce súťaže doma a grant spravidla využijú na doplnenie športových potrieb. Samuel Košťál stihol ešte pred koronakrízou splniť limit na majstrovstvá Európy juniorov v diaľkovom plávaní a stal sa členom juniorskej reprezentácie SR. Z grantu si kúpi kvalitný plavecký neoprén na diaľkové plávanie. Verí, že medzinárodné podujatia sa po pandémii obnovia a má aj veľký plán – splniť limit na majstrovstvá sveta juniorov v diaľkovom plávaní.

„Mladí vedci sa púšťajú do extrémne komplikovaných tém. Medzi adeptami sme mali niekoho, kto má veľmi podobnú tému, ako bola moja doktorská práca, čo je u stredoškoláka skutočne obdivuhodné!“ vyjadril sa člen poroty, chemik zo SAV Tomáš Bertók.

Tento ročník Talentov novej Európy bol náročnejší ako predošlé nielen pre vysoký počet naozaj výnimočných talentov, ale aj pre mimoriadne opatrenia proti šíreniu COVID 19. Porota musela pri udeľovaní grantov zohľadňovať aj zrušené preteky, odložené podujatia, či obmedzenia pri cestách do zahraničia.

„Aj v tomto náročnom čase pomôžeme deťom a mladým ľuďom na ceste za výnimočnými výsledkami. Granty pre najlepších sú ocenením ich disciplíny, vytrvalosti a odhodlania. Je to tiež forma poďakovania ich najbližším, pretože grant ich aspoň trochu v týchto ťažkých časoch odbremení od nákladov, ktoré si rozvoj talentu vyžaduje“,  uviedol Anton Molnár, riaditeľ Komunikácie SLOVNAFT a.s.

Slovnaft so Stredoeurópskou nadáciou doteraz v grantovom programe TNE podporili 418 detí a mladých ľudí sumou takmer 845 tisíc eur.

Viac informácií o programe Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.