11 máj. 2016

Grant z programu Talenty Novej Európy získa 65 detí a mladých ľudí


Grant z programu Talenty Novej Európy získa 65 detí a mladých ľudí

Mimoriadne talentované slovenské deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu získajú už po deviaty rok finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy (TNE), ktorý realizuje spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia. Sumu v celkovej výške 66 000 eur si tento rok na základe rozhodnutia dvoch odborných porôt rozdelí 65 mladých talentov. Do programu sa pritom prihlásilo takmer 230 talentovaných detí a mladých ľudí.

Členmi poroty boli okrem zástupcov Stredoeurópskej nadácie a Slovnaftu viacerí odborníci a známe osobnosti. Predsedom poroty pre vedu a umenie bol herec Lukáš Latinák, spolu s ním hodnotili finalistov výtvarníčka Ilona Németh, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, jazykovedkyňa Lucia Satinská, fyzik Martin Mojžiš, klavirista Miki Škuta a riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman. V športovej porote talenty hľadal bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc, hokejový majster sveta Richard Lintner a pedagóg  FTVŠ Univerzity Komenského Ľubor Tománek.

Jedným z výnimočných talentov, ktoré opätovne získali grant TNE, je dvadsaťročná Emília Petríková, ktorá v roku 2014 vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov. V minulom roku sa zúčastnila 10-týždňovej stáže na rádiologickom oddelení Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu nádorov mozgu – glioblastómov.

Talentom s veľkou budúcnosťou je aj 16-ročný baletný tanečník Filip Martinský, ktorý sa baletu začal venovať pred 3 rokmi. V roku 2014 sa stal vicemajstrom sveta v kategórii „Balett solo“ v Poľsku.

Porotu zaujal aj mladý slovenský herec Marko Damian Kováč, ktorý peniaze z grantu použije na financovanie jednej z najprestížnejších hereckých škôl sveta – Royal Central School of Speech and Drama v Londýne (zo 4000 adeptov prijali iba 16), či mladý filmár zo Slovenska, študujúci vo Francúzsku, Dominik Bari. Práve jeho film „Shout to home“ získal  zlaté ocenenie v kategórii „Najlepší krátky film roka 2014“  na medzinárodnom filmovom festivale Filmmakers of the Year v indonézskej Jakarte.

Lukáš Latinák: „Som očarený výnimočnosťou týchto mladých ľudí. Mal som to šťastie počas jedného dňa vidieť a počuť monológ z Rómea a Júlie v angličtine, fantastické klavírne a gitarové sóla, baletné kreácie hodné významných javísk, alebo prednášku o možnosti mangánovej (bio)mineralizácie na Marse pomocou EPR spektroskopie (fascinovalo ma zanietenie, lebo obsahu som nerozumel). Projekt TNE má pre celú spoločnosť väčší zmysel ako si dokážeme predstaviť.“

Medzi športovými talentami vynikol Patrik Megela, ktorý v atletických disciplínach získal v roku 2015 dve zlaté medaily na Medzinárodných športových hrách mládeže v tureckom Konya. Grant získal napríklad aj Julian Enrik Smoliga. Ten v minulom roku skončil na 2. mieste na kadetských Majstrovstvách Európy v Zürichu v kategórii kata.

Ján Filc: „Veľa talentov a málo peňazí je pre rozvoj športu vždy lepšia kombinácia ako naopak. Napriek tomu si myslím, že peniaze sú pre rozvoj talentu dôležité. Talenty, ktoré sme počas tohto ročníka podporili majú veľmi reálne šance presadiť sa aj v seniorských kategóriách. Budeme ich pozorne sledovať a držať im palce.“

Počas deviatich rokov existencie programu Talenty Novej Európy získalo granty v hodnote viac ako 584 tisíc eur celkovo 329 talentovaných detí a mladých ľudí. Financie využili napríklad na nákup laboratórnych pomôcok, hudobných nástrojov, kníh a na účasť na profesijných a študijných stážach a súťažiach v zahraničí.

„Tento ročník možno považovať za jeden z najúspešnejších. Medzinárodné ocenenia, ktoré mladí ľudia v jednotlivých kategóriách už získali, potvrdzujú predpoklady, že sa vo svojej oblasti môžu dostať na absolútny vrchol. Verím, že sme ich finančnými grantmi trochu posunuli k tomuto cieľu,“  zhrnula Szilvia Czuczor, výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.

 

Viac informácií k programu Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk

 

Kontaktné osoby:

SLOVNAFT, a.s.

Anton Molnár – hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie

tel: +421 905 393 161

 

Central European Foundation / Stredoeurópska nadácia (CEF)

Juraj Tedla –  koordinátor programu

tel.: +421 918 707 397

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.