02 jún. 2014

Ďalší Talent Novej Európy zažiaril na prestížnej súťaži Intel ISEF


Ďalší Talent Novej Európy zažiaril na prestížnej súťaži Intel ISEF

Na svetovej súťaži vedeckých projektov stredoškolákov Intel ISEF sa v kalifornskom Los Angeles získala 17-ročná Michaela Brchnelová zlatú medailu v kategórii Astronómia.

Po Marekovi Buchanovi, ktorý v uplynulých ročníkoch opakovane získal zlatú medailu v kategórii Chémia a už študuje na Oxforde, je Michaela ďalším výrazným vedeckým talentom s podporou Slovnaftu. Michaela Brchnelová, rovnako ako Marek Buchan, získala v rámci programu Talenty Novej Európy grant od Slovnaftu na svoj ďalší vedecký rozvoj.

Na súťaži Intel ISEF sa mladá astronómka Michaela zúčastnila po druhýkrát. V roku 2013 obsadila druhé miesto a získala špeciálne ocenenie Priscilla and Bart Bok vydávané Pacifickou astronomickou spoločnosťou a Americkou astronomickou spoločnosťou. Tento rok sa posunula na prvé miesto, a zároveň získala špeciálnu prvú cenu Koalície pre plazmovú vedu a výlet do švajčiarskeho CERNu. Michaela bodovala s projektom zameraných na vysokoenergetické častice, ktoré na Zem prichádzajú z našej Galaxie. Ako prvej sa jej podarilo nájsť priamy dôkaz, že tieto častice získavajú energiu v mračnách, ktoré vznikajú po výbuchoch hviezd.

Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je najväčšia súťaž mladých vedcov, organizovaná od roku 1950 neziskovpu organizáciou Science Service. Jej cieľom je motivovať a podporiť budúcich nádejných vedcov. Od roku 1997 je hlavným sponzorom súťaže spoločnosť Intel, ktorá sa snaží popularizovať vedu a zároveň hľadá nové talenty. Tento rok sa na Intel ISEF dostalo na základe svojich výsledkov viac ako 1700 študentov stredných škôl z približne 70 krajín.

Kontakt

Radi by ste získali podporu pre seba alebo svoj projekt?

Stiahnite si žiadosť a vyplnenú ju odošlite na adresu [email protected].

Spoločnosť SLOVNAFT, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Všetky informácie týkajúce sa ochrany osobných údajov a práv dotknutej osoby pri spracúvaní osobných údajov a povinností spoločnosti SLOVNAFT, a.s. ako prevádzkovateľa nájdete TU.