
Do „elitného klubu“ Talenty Novej Európy pribudli ďalší členovia
Má iba 15 rokov, ale za sebou už niečo o čom jeho rovesníci iba snívajú. Ako adolescent prekonal 30 rokov starý rekord najznámejšieho slovenského plavca všetkých čias Marcela Géryho na 200 m motýlik o takmer 3 sekundy. Získal vo svojej krátkej kariére 22 titulov majstra SR, víťazí na medzinárodných plaveckých podujatiach a celkovo prekonal 51 slovenských rekordov v plávaní. Jeho snom je štart na LOH v Rio de Janeiro, kedy bude mať plavecký supertalent Alexander Světlík iba 18 rokov. Veronika Gažíkova má 13 rokov. Šachové figúrky začala spoznávať od svojich 2 rokov. Svoje prvé šachové majstrovstvá absolvovala v 7 rokov. Dnes má titul vicemajsterky Európy v kategórii do 12 rokov a veľké plány do budúcnosti. Tie má aj 18-ročný violončelista Ján Bogdan, ktorý v minulom roku vyhral súťaž konzervatórií SR, koncertoval so Štátnou filharmóniou Košice, vystupoval v mnohých európskych mestách. Momentálne študuje na Universität für Musik und dartellende kunst vo Viedni. Genetickými algoritmami sa v súčasnosti zaoberá iba 14-ročný matematik Peter Ralbovský. Počas svojej zatiaľ krátkej vedeckej kariéry stihol vyhrať medzinárodnú programátorskú súťaž Baltik vo Varšave, zúčastniť sa prestížneho kempu MathPath v Massachusetts, USA a získať ocenenie bratislavského primátora.
Čo majú v týchto dňoch títo supertalentovaní mladí ľudia spoločné? Spolu s ďalšími talentovanými rovesníkmi získali granty v hodnote 66 000 EUR na rozvoj svojich schopností v rámci projektu Talenty Novej Európy.
Projekt Talenty Novej Európy už 6 rok umožňuje talentovaným deťom v oblasti športu, vedy a umenia získať finančné zdroje na rozvoj talentu. Celkovo sa do 6. ročníka prihlásilo 90 športových talentov a 91 talentov z oblasti umenia a vedy. Prvé výbery talentov na februárové finále prebiehal od decembra minulého roka do januára 2013. Hodnotiace kritériá neboli obmedzené iba na jednoduché porovnanie úspechov v súťažiach, ale bralo sa do úvahy aj rodinné zázemie a osobnosť dieťaťa. Talent samotný bol však prvoradým kritériom.
S posudzovaním žiadostí vypomohli zástupcom Stredoeurópskej nadácie a spoločnosti Slovnaft, a.s., aj odborníci z FTVŠ UK v Bratislave, ako aj renomovaní umelci, vedci a športovci. V 6.ročníku Talentov Novej Európy zasadli do kresiel porotcov napríklad spevák Peter Lipa, bývalý futbalový reprezentant Július Simon, motocyklový jazdec Štefan Svitko, študijný prodekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK BA Ľubor Tománek, ale aj riaditeľ Matematického ústavu SAV, profesor Anatolij Dvurečenskij, výtvarníčka Ilona Németh a herečka Radošinského naivného divadla Andrea Marek Martvoňová.
„Veľmi nás teší nielen záujem o projekt Talenty Novej Európy, ale hlavne miera nadania detí. Pri vypočutí viacerých z nich som mal problém uveriť, že ich ešte nepozná minimálne celé Slovensko. Úspech predchádzajúcich ročníkov potvrdil, že tento projekt je dobrou „investíciou“ do budúcnosti nielen najtalentovanejších detí, ale aj Slovenska.“ povedal Oszkár Világi, generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s.
Filozofiou projektu Talenty Novej Európy (TNE) je podpora výnimočných mladých talentov, ktorých rozvoj by v dôsledku nedostatku finančných prostriedkov mohol byť potlačený alebo oslabený. Školy, umelecké školy, športové kluby a centrá voľného času zväčša nemajú dostatočné možnosti a vybavenie na zabezpečenie plnohodnotného rozvoja talentovaného dieťaťa. Ani samotní rodičia talentovaných detí si mnohokrát nemôžu dovoliť podporovať ich napredovanie, najmä ak nie je v rodine jediným dieťaťom.
Rozhodujúce slovo pri výbere finalistov majú vždy odborné poroty zložené zo známych umelcov, športovcov, vedcov, zástupcov médií, Stredoeurópskej nadácie a Slovnaftu.
V doterajších šiestich ročníkoch TNE odborná porota vybrala 182 nadaných mladých ľudí, z toho 52 opakovane a ich talent bol podporený celkovou sumou viac ako 386 tisíc EUR.
„Peniaze síce nie sú všetko, ale aj projekt Talenty Novej Európy potvrdil, že ich nedostatok môže často znamenať, že nadanie ostane bez povšimnutia. Udelené granty umožnia najtalentovanejším deťom rozvíjať ich schopnosti a reprezentovať Slovensko doma i v zahraničí. Zároveň sú aj istým uznaním pre rodičov, príbuzných, učiteľov, či známych, ktorí deťom venovali veľa času a energie,“ dodala výkonná riaditeľka CEF Szilvia Czuczor.
Zoznam finalistov športového kola a zoznam finalistov v oblasti umenia a vedy je k dispozícii na www.tne.sk.