
Rady „Talentov Novej Európy“ sa v treťom ročníku tohto programu rozšíria o dvadsaťdeväť mladých nadaných vedcov, umelcov a športovcov.
Opätovné udelenie grantu si vyslúžili trinásti finalisti predošlých ročníkov za výnimočný posun, ktorý dosiali od posledného ocenenia v programe. S cieľom podporiť rozvoj mladých talentov Stredoeurópska nadácia (CEF) a spoločnosť SLOVNAFT, a.s., tak v tomto roku celkovo rozdelia sumu 66 500€ medzi 42 mladých talentov.
Do tretieho ročníka programu „Talenty Novej Európy“ sa prihlásilo 288 detí, čo je historicky najvyšší záujem zo strany mladých a nadaných vedcov, športovcov a umelcov. S posudzovaním žiadostí pracovníkom nadácie vypomohli odborníci z Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, Slovenského tenisového zväzu, Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky, Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu, ako aj renomovaní umelci a vedci.
„Cieľom programu „Talenty Novej Európy“ je pomôcť výnimočne nadaným mladým umelcom, vedcom a športovcom vo veku od 8 do 20 rokov ďalej rozvíjať svoj talent. Hodnotiace kritériá sa však neobmedzili na jednoduché porovnanie úspechov v súťažiach. Program nemá podporovať len tých, ktorí sú v súčasnosti na špičke vo svojej oblasti, ale najmä tých, ktorí majú potenciál sa tam dostať, avšak bez programovej podpory by to bolo nereálne alebo problematické“, hovorí SIlvia Czuczorová, riaditeľka Stredoeurópskej nadácie.
Často až profesionálne vystúpenia 42 finalistov, medzi ktorými sa našli hudobní virtuózi, nádejné športové hviezdy, jedineční výtvarníci, ako aj „odborníci“ na prírodné vedy a informatiku, pripravili porote ťažké chvíle pri rozhodovaní sa o udelení grantu.. Osemčlenná grantová porota zložená zo známych umelcov (Peter Marcin, Marián Čekovský, Ilona Németh), renomovaného vedca (Anatolij Dvurečenskij), motokrosového jazdca (Jaroslav Katriňák), prodekanky Fakulty telesnej výchovy a športu UK (Iveta Cihová), zástupcov CEF a Slovnaftu sa nakoniec zhodla na menách 29 talentov. Medzi nich patrí aj 17 ročný husľový virtuóz Patrik Žigmund, ktorý študuje na hudobnej akadémii vo Viedni, len 13 ročný Martin Gaži, ktorý sa venuje matematike a ako jeden z mála ľudí vyriešil Einsteinov hlavolam či 16 ročný Marek Buchman, ktorý na poli výskumov v oblasti farmaceutickej chémie spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied na príprave liečiva proti Alzheimerovej chorobe.
Rozvoj mladého talentu je dlhodobá záležitosť, preto 3. ročník programu priniesol inováciu v podobe špeciálnej kategórie pre finalistov z predošlých ročníkov. „Špeciálnu cenu“ partneri udelili 13 z dvadsiatich siedmych prihlásených, ktorí od posledného získania grantu dosiahli výnimočné úspechy alebo posun v rozvoji svojho nadania.
Novinkou je takisto odmena v podobe palivovej poukážky v hodnote 500 € od spoločnosti SLOVNAFT, a.s., pre „najtalentovanejšiu“ školu, t.j. pre školu, ktorú navštevuje najväčší počet prihlásených detí. O túto cenu sa podelia rovným dielom Cirkevné konzervatórium v Bratislave a Športové gymnázium, Ostredková ulica, taktiež z Bratislavy.
Spolu s aktuálnym ročníkom podporili CEF a SLOVNAFT, a.s. 89 výnimočných talentov, 13 opakovane, celkovou sumou takmer 200 tisíc eur.
Viac informácií, ako aj zoznam podporených talentov nájdete na www.cef.sk a www.slovnaft.sk. Ak chcete byť v kontakte s Talentami Novej Európy, staňte sa členom rovnomennej skupiny na komunitnom portáli www.facebook.com.